ДИСТРИБУЦІЯ
Ми забезпечуємо професійне дистрибуційне просування медичних препаратів і продуктів для здоров’я по всій території України, гарантуючи високі результати продажів.
МАРКЕТИНГ ТА ПРОСУВАННЯ
Ми надаємо виробникам повний спектр послуг з виведення на ринок і кваліфікованого маркетингового супроводу медичних препаратів і продуктів для здоров'я.
РЕЄСТРАЦІЯ ПРЕПАРАТІВ
Ми надаємо професійну підтримку виробникам у реєстрації лікарських засобів, виробів медичного призначення та продуктів для здоров'я, включаючи підготовку документації та її супровід в державних органах.
ЛОГІСТИКА
Ми пропонуємо комплексні логістичні послуги, що включають відповідальне зберігання, перевезення вантажів, оформлення документації та митний супровід «під ключ».
КОНТРАКТНЕ ВИРОБНИЦТВО
Ми виготовляємо сучасні лікарські препарати і продукти для здоров'я, у тому числі, власної розробки, на високотехнологічних підприємствах лідерів світової фармацевтичної індустрії.

Напрямок внутрішньої логістики як важлива складова бізнесу ГК «Фармпланета»


Евгений Никушин
«Оптимізацією потрібно займатися постійно, а не тільки в кризу» - упевнений керівник бізнес-напрямку логістика ГК «Фармпланета» Євген Нікушин.

Почнемо з азів. Що у Вашому розумінні логістика і чи існує вона в Україні?

Логістика невід'ємна частина будь-якої сфери життя і бізнесу. Основне завдання логіста організувати доставку товару в потрібне місце, у певний час, з мінімальними витратами. Тому логістика є скрізь, де існують відносини «продавець-покупець» або «постачальник-споживач».

В Україні логістика, звичайно ж, є, але говорити про те, що ця галузь прогресивна і задає якісь тренди, не доводиться. Оскільки ринок логістичних послуг в Україні утворився відносно недавно, нам рано бути законодавцями моди в даному напрямку. Поки ми копіюємо прогресивні практики та переймаємо кращий досвід.

Чи є в нашій країні ВНЗ, де навчають цього непростого ремесла?

Наявність вищих навчальних закладів в Україні не відстежував, напевно такі є. Але хороших фахівців не так багато, для цього необхідне бажання розвиватися. Адже тут головне - завзятість і наполегливість у досягненні мети, оскільки без цих якостей складно домогтися гарних результатів у будь-якій справі.

Що б Ви відповіли на пропозицію передати свої знання і досвід молодому поколінню і викладати у ВНЗ?

Є бажання ділитися досвідом. Є ідеї, як застосувати отримані знання і передати їх своїм співробітникам. У роботі я надаю своїм підлеглим самостійність у межах виконуваних ними функцій та їх кваліфікації, уникаю нав'язування своєї волі або думки. Наша співпраця спирається на колегіальність, ініціативу, самодисципліну і свідомість, орієнтацію не тільки на результати, а й на способи їх досягнення. Щоб згодом кожен з них зміг вільно застосувати передані знання на практиці і самостійно керувати ситуацією.

Чула вираз, що логістика - це постійний драйв. Як Ви можете це прокоментувати?

Склалося так, що термін «логістика» завжди оповитий якимись міфами про те, що ж вона собою являє. Насправді, логістика в дистриб'юторській компанії це оптимальне управління товарними, інформаційними та грошовими потоками для забезпечення доставки товару або надання послуг у потрібний час, у потрібному місці, точно в строк і з мінімальними витратами. Це як у повсякденній діяльності людини, коли ви, перш ніж прийти до магазину, складаєте перелік покупок, збираєте їх у візок, пакує і приносите додому оптимальним для вас способом, а потім розкладає їх у тумбочки і шафи для зберігання. Ось вам і паралель, тільки масштаб інший: більше тонн і кубометрів.

Які якості притаманні людині, успішній у логістиці?

Логіст як системний аналітик повинен розуміти відносини між всіма функціями логістики. Крім того, він повинен вміти пов'язувати логістику з іншими видами діяльності компанії. Він повинен думати не тільки про потік матеріалів у межах своєї компанії, його думки повинні йти поза підприємство від відвантаження до порога споживача, іноді навіть від джерела поставки. Його думки повинні включати конкурентів, потенційні ринки тощо. Коротше кажучи, логіст повинен думати глобально і мислити системно.

Не менш важливими є посидючість і раціональність у побудові процесу. Логіст повинен один раз розрахувати схему, найбільш вигідну для розвитку того чи іншого проекту, налагодити його і, при цьому заощадити скрізь, де це можливо. Далі фахівець вже працює за цією налагодженою схемою. І, звичайно ж, хороший логіст повинен володіти професійними навичками, наприклад, знанням різних видів перевезень, закупівельної, складської логістики, знанням сучасних технологій, необхідних програмних засобів тощо.

Євген, як щодо специфічного почуття гумору, який Ви маєте?

Швидше нестандартним підходом до простих речей. Хороший логіст здатний бачити на два-три кроки вперед, припускати подальший розвиток подій і дивитися на них з інших ракурсів, шукати незвичайні підходи і не приймати за аксіому навіть найавторитетніші затвердження. Він повинен розуміти, що все досяжно і реально. Тільки завдяки таким думкам і діям, ми конкуруємо з найбільшими гравцями на ринку логістики і якби не наш підхід, навряд чи ми досягли результатів, які зараз маємо.

Чи видно Вам горизонти, яких ми прагнемо? Який він - ідеальний логістичний комплекс, що ми створимо?

Так глобально я не замислювався. Моя позиція - робити свою роботу максимально добре. Те, чого досягла «Фармпланета» - це, безумовно, заслуга команди, яка вибудувала ефективний логістичний ланцюг. У компанії є амбітні цілі, до яких ми планомірно рухаємося, але все має бути раціонально і виважено. Не потрібно стрибати вище голови, необхідно викладатися на 100% і впевнено йти до поставленої мети. На сьогоднішній день хотілося б більшої представленості в регіонах, бо не так часто доставляємо вантажі, як би хотілося. Для цього і логістики потрібно багато відпрацювати і комерції багато чого досягти. Отримання нових контрактів, які позитивно позначаються на наповнюваності наших маршрутів. Кожен зроблений нами крок наближає нас до заповітної мети.

Складнощі у відносинах «постачальники-дистриб'ютори, аптечні мережі». Чи може 4PL бути рішенням?

Ця тема піднімалася завжди і зараз не перестає бути головним питанням будь-якої логістичної конференції. Обґрунтовано чи ні, але роздріб вважає, що дистриб'ютор заважає йому розвиватися. Мій досвід каже мені, що, в принципі так і є, але це стосується великих дистриб'юторів, які підтримують дрібний роздріб в Україні. Як тільки вони перестануть працювати з дрібними мережами, консолідація на ринку в роздробі буде розвиватися більш інтенсивно - великі гравці стануть ще більшими.

Що стосується 4PL провайдерів, - ми готові до трансформації логістичного підприємства у логістичного інтегратора, тим більше, що законодавчо для цього все є і даний вид логістичних послуг ще відсутній на українському ринку, а значить є можливість "застовпити" собі місце під сонцем. Більше того, ми вже ведемо переговори і робимо перші кроки на шляху до формату 4PL. Головне, щоб цього потребував роздріб.

Зараз деякі аптечні мережі намагаються працювати безпосередньо з виробником, самі займаються доставкою товару в свої точки. Чи зможе ринок працювати без дистриб'ютора, напевно, так. Якщо зараз у ринку є запит на альтернативну форму дистрибуції через прямі поставки від виробника в роздріб, то, безумовно, ми можемо переорієнтуватися, лише трохи змістивши акценти у своїй діяльності. Маючи великий досвід роботи з виробниками, імпортерами та роздробом, знаючи реальні потреби та інтереси тих і інших, вміючи знаходити баланс між ними, маючи розгалужену складську та транспортну мережу, а також професійну команду, ми зможемо запропонувати саме те, що потрібно і вигідно всім сторонам процесу. Тим більше що на фармацевтичних ринках Європи спостерігається тенденція переходу з використання дистриб'юторів, як проміжної ланки між виробником і роздробом, до аутсорсингу логістичних функцій. Як буде розвиватися процес в Україні далі - час покаже.

Як економічна ситуація впливає на технічне оснащення складських комплексів - час заморозити проекти або продовжити?

Складський комплекс відіграє велику роль у роботі сучасної дистриб'юторської мережі. Ефективність роботи і розвинена інфраструктура складського комплексу безпосередньо впливає на успішну збутову політику компанії, її конкурентоспроможність на ринку. Останнім часом гравці на ринку логістичної нерухомості стали більш професійно і серйозно підходити до проектування і будівництва даного виду споруд. І на сьогоднішній день в Україні відзначається зростання складських комплексів з високим рівнем якості.

Незважаючи на кризу, протягом останнього року компанія «Фармпланета» відкрила два сучасних складських комплексів у Львові та Дніпропетровську. Склади проектувалися відповідно до вимог міжнародних стандартів у сфері обігу лікарських засобів. Система зберігання медикаментів, вентиляції та кондиціонування, якісні системи безпеки і комунікацій, новітнє холодильне обладнання, а також сучасні стелажні системи дозволяють гарантувати безпеку і якість лікарських засобів для кінцевого споживача. І ми не зупиняємося на досягнутому - в планах посилення позицій компанії в західному регіоні, де в поточному році планується відкриття сьомого складського комплексу.

Які способи оптимізації логістичних витрат використовує «Фармпланета». Що можна зробити, щоб заощадити?

Особливих секретів тут немає. Питання виживання в кризу - це питання адаптивності, наскільки ви в змозі поміняти операційну модель, щоб фінансові показники, які ми задумали через цю операційну модель були задоволені. Тому займатися оптимізацією потрібно постійно, а не тільки в кризу. Починати оптимізувати процеси під час кризи не дуже правильно, оскільки якщо ви не врахували можливість економічного колапсу в звичайний час і не підготувалися до нього заздалегідь, діяти під час кризи буде дуже складно. При використанні будь-яких механізмів оптимізації, клієнти чекають від компанії збереження рівня сервісу - це означає, що бізнесу необхідно намагатися економити, при цьому не знижуючи якість продуктів і послуг. Логістика повинна бути влаштована так, щоб можна було правильно реагувати не на саму кризу, а просто на зміну зовнішніх умов.

Ми часто вживаємо стійкий вираз «команда професіоналів». Яка команда здатна вибудувати ідеальний процес логістики?

Безсумнівно, співробітники у компанії повинні бути фахівцями та знавцями своєї справи. Але, перш за все, люди повинні мати бажанням зробити щось і зробити це «добре». Злагоджено і ефективно команда буде працювати, коли кожен з членів цієї команди, нехай навіть без великого досвіду, заряджений на позитив і досягнення результату, коли він креативний, ініціативний і активний.

Лояльність співробітника до компанії або компанії до співробітника, що первинне?

Можу сказати про себе. Я завжди домагався кращих результатів, не чекаючи прояву лояльності компанії по відношенню до мене. Це взаємовигідний процес - викладаючись на повну, працюючи з бажанням - відбувається зворотний ефект, компанія стає лояльною до тебе. Не можна просто прийти в компанію і чекати лояльності, її потрібно заслужити, заробити.

Поділіться своїми прогнозами на майбутнє. Чи бути логістики в Україні?

Логістика була до нас і завжди буде. Незважаючи на складну ситуацію в країні, потрібно продовжувати сумлінно працювати на досягнення загальних цілей і результатів. Тому що бачення результату надихає, спонукає до продовження в тому ж напрямку і не дає опускатися рукам. Всі процеси в нашому житті підпорядковані циклічності. Поганий - хороший період життя, як кажуть, чорна або біла смуга, теж являє собою циклічність, за чорною смугою обов'язково іде біла. Я оптиміст і впевнений, що Україна переживе всі ці виклики, почнеться зростання ВВП і реальне відновлення країни, у тому числі й логістики.

×